niedziela, 19 października 2014

" O Chlebie słów kilka"- który jest najlepszy?

Często będąc w sklepie, staję przy półkach z pieczywem i zastanawiam się które wybrać.
Kryteria jakie powinno spełniać? Zdrowe, nietuczące, smaczne.
Wiadomo, że największą ochotę miałabym sięgnąć po bagietki czosnkowe, ale jedna taka bagietka dostarcza mniej więcej tyle kalorii co dwie paczki chipsów. ODPADA.

Postanowiłam zapoznać się z typami chleba i pomóc sobie i Wam przy wyborze tego właściwego.

Najpierw warto wspomnieć o kilku zaletach tego produktu.

  1. Szczupła sylwetka- Taak. Jak najbardziej. Wiem, że to się kłóci z teoriami wielu z nas, ale tak jest. Pod warunkiem, że chleb jest dobrej jakości, ma dużo błonnika i nie jemy go w nadmiernych ilościach. 4 kromki razowca dostarczają połowę dziennego zapotrzebowania na błonnik, a jedna kromka ma tylko 68 kcal. Co ważne, węglowodany uwalniają się wolniej przez co czujemy się dłużej syci.
  2. Poprawia pamięć i koncentrację- Bochenki są doskonałym źródłem magnezu i witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
    Chroni przed nowotworami- zwłaszcza chleb na zakwasie. Zawiera on kwas mlekowy, powstały podczas fermentacji. Zakwasza jelita, hamując rozwój bakterii chorobotwórczych a sprzyjają rozwojowi tych dobrych. Te zaś zapobiegają chorobom nowotworowym jelita grubego.
  3. Wzmacnia organizm przyszłych mam- Zawiera dużo kwasu foliowego, cynku i cynku, które odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu, układu odpornościowego mamy i chronią ją przed anemią.


Jaki chleb warto wybrać dla siebie?

Chleb pszenny- składa się z mąki pszennej, która jest dokładnie oczyszczana, przez co pozbawia się ją składników mineralnych, białka i witamin. Nie posiada też zbyt dużych ilości błonnika. Warto go jeść podczas rekonwalescencji, chorób układu pokarmowego, nadkwasoty itd. ( jest lekkostrawny)

Chleb mieszany- składa się z mąki pszennej i żytniej. Zawiera już więcej błonnika i witamin niż pieczywo pszenne. Dobry dla dzieci i osób starszych.

Chleb żytni razowy- wypiekany z mąki nieoczyszczonej. Z ziaren nie usuwa się zewnętrznej warstwy nasiennej, która zawiera sporo polifenoli, lignanów oraz kwasu fitynowego.
Poleca się go dla osób z nadwagą, podwyższonym cholesterolem, cierpiącym na zaparcia i choroby układu krążenia. Nie należy jeść jednak tylko pieczywa razowego ze względu na to, że w nadmiernych ilościach zmniejsza trawienie i przyswajanie z posiłków białek, żelaza, magnezu, chromu itp.


Jakie z tego wnioski?

Warto jeść chleb, żeby utrzymać swój układ trawienny w dobrej kondycji.

Mój ranking:

  1. Chleb żytni razowy
  2. chleb mieszany
  3. chleb pszenny


Jak dobrze wybrać chleb razowy?

Zazwyczaj tak, ale nie zawsze. Kolor pieczywa powinien być uwarunkowany ilością, a ściślej mówiąc proporcją mąki pełnoziarnistej do zwykłej, białej mąki. W teorii im ciemniejszy chleb tym lepiej, ponieważ oznacza to, że ma on więcej mąki z pełnego przemiału. Producenci często wyznają zasadę "klient nasz Pan". I tak powstaje ciemny chleb zrobiony niemal w stu procentach z białej mąki pszennej. Skąd ciemna barwa? Słód jęczmienny, karmel, kakao, melasa buraczana i sztuczny miód - oto sposoby na ciemny chleb o zerowej wartości odżywczej. Pamiętajcie - kolor to nie wszystko! Sprawdź także masę bochenka - lekki powinien budzić podejrzenia, ciężki jest bardziej wiarygodny.

Tak więc kupując chleb razowy zwróćmy uwagę na to by był ciemny, ciężki i sprawiał wrażenie lekko mokrego.



                                                                     zdjęcie z słodkieimpresje.blox.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate